INFORMACJA PRASOWA
Warszawa, 17 września 2021 r.
Klimatyzacja, ogrzewanie, suche powietrze. Jak jesienią zadbać o nasze oczy?
Jesienna aura powoli zagląda do naszego życia. Dni stają się coraz chłodniejsze, a urlopy mamy już za sobą. Z powakacyjnym powrotem do biur lub do pracy na home office, musiała zmierzyć się większość z nas. W wielu miejscach pracy na stałe włączona jest klimatyzacja, której zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Z kolei w domach już niedługo zaczniemy korzystać z grzejników, bowiem jesienny chłód jest nieunikniony. Jednak czy nasze oczy także doceniają działanie klimatyzacji czy ogrzewania?
Latem praktycznie w każdym pomieszczeniu, do którego wejdziemy spotykamy się z klimatyzacją. Jej głównym zadaniem jest obniżenie temperatury w zamkniętym obiegu, jednak w efekcie tego dochodzi również do znaczącego zmniejszenia poziomu wilgotności. O ile chłodne powietrze odczuwane na skórze wydaje się być przyjemne, to nasze oczy w takich warunkach są wystawione na dużą próbę. Jesienią klimatyzację zastępuje… ogrzewanie, które na podobnej zasadzie prowadzi do wysuszania powietrza w pomieszczeniu sprawiając, że oczy szybciej się męczą. Przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu faktycznie może wywoływać uczucie „suchości” oka. Wszystko przez bardzo suche, spowodowane działaniem klimatyzacji powietrze. Potocznie mówiąc, zaczyna nam brakować łez, których rola jest kluczowa – oprócz tego, że nawilżają oczy, pomagają również pozbyć się zanieczyszczeń, w tym drobinek kurzu. Pojawia się również uczucie dyskomfortu, który z czasem może się nasilać. Ponadto często występuje wtedy pieczenie i zaczerwienienie oczu. Jak sobie z tym poradzić?
Chłodny czy ciepły nawiew – to zawsze wyzwanie dla kierowcy
Sezon urlopowy dobiegł już końca. Jednak nawet we wrześniu krótkie wypady na weekend za miasto są bardzo popularne. Znaczna część urlopowiczów decyduje się na podróżowanie autem, co wymusza często wielogodzinną jazdę z włączoną klimatyzacją lub ogrzewaniem, jeśli temperatura za oknem jest poniżej naszych oczekiwań. Podczas takiej podróży kierowca dość szybko może poczuć, że jego oczy są podrażnione i suche. Może to wywołać szereg negatywnych konsekwencji, takich jak zaburzenie ostrości widzenia czy nieprzyjemne pieczenie. Wtedy wycieczka staje się nieco mniej przyjemna zarówno dla kierowcy, jak i współpasażerów, którzy zamiast podziwiać widoki za oknem zmagają się z pieczeniem oczu.
Jak chronić oczy przed klimatyzacją?
Zastosowanie tzw. sztucznych łez będzie wsparciem dla suchych, podrażnionych oczu. Osoby, które zmagają się z dyskomfortem wywołanym przez klimatyzację, mogą sięgnąć po nawilżające krople do oczu – np. Hyal-Drop multi (zawierają naturalny polimer, występujący w drogach łzowych), które pomogą zminimalizować dokuczliwe objawy. Ważne jest także, by próbować co jakiś czas dostarczyć oczom świeżego powietrza. Kluczowe jest również codzienne dbanie o higienę oczu – niedotykanie ich brudnymi dłońmi, wykonywanie ćwiczeń rozluźniających mięśnie oka, a także wysypianie się.
Bibliografia:
1. bausch.com.pl/produkty/krople-do-oczu/hyal-dropr-multi/
2. Materiały prasowe Hyal-Drop multi
Hyal-Drop® multi
Wyrób medyczny Hyal-Drop® multi zapewnia natychmiastowe nawilżenie i odświeżenie oczu, dobrze sprawdzając się w środowiskach dla nich nieprzyjaznych (np. w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach czy podczas długotrwałej pracy przy komputerze).
Produkt Hyal-Drop® multi to klarowny roztwór kropli do oczu, nie zawiera środków konserwujących.
Produkt Hyal-Drop® multi zawiera naturalny polimer, kwas hialuronowy (w postaci hialuronianu sodu), który występuje w strukturach zdrowego oka ludzkiego oraz w naturalnym filmie łzowym.
Produkt Hyal-Drop® multi można stosować w celu nawilżania i zwilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia, co znacznie poprawia komfort ich stosowania w trakcie całego dnia.