Data publikacji: 2017-08-02
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak odnaleźć w sobie potencjał? O poszukiwaniu naturalnych zasobów
Kategoria: LIFESTYLE, Psychologia
Pokaż mi swoją pasję, a powiem Ci, kim jesteś. To właśnie od analizy pasji i zainteresowań dobrze zacząć poszukiwania swoich mocnych stron. Potrzeba do tego jedynie odrobiny czasu i pozytywnego nastawienia.
Pokaż mi swoją pasję, a powiem Ci, kim jesteś. To właśnie od analizy pasji i zainteresowań dobrze zacząć poszukiwania swoich mocnych stron. Potrzeba do tego jedynie odrobiny czasu i pozytywnego nastawienia. A naprawdę warto, bo odkrywając naturalne zasoby, robimy pierwszy krok, który przybliża nas do spełnionego i szczęśliwego życia. I to zarówno tego zawodowego, jak i prywatnego, bo przecież te dwie sfery są ze sobą nieodłącznie związane.
Co pasja mówi o Tobie
Jeśli lubisz wspinaczkę, to zapewne masz w sobie duże pokłady determinacji, upór i konsekwencję, mówi Aneta Jurewicz, coach i ekspert „RECEPTY na sukces w farmacji”. Sposób, w jaki osiągasz kolejne szczyty i pokonujesz coraz trudniejsze trasy, możesz przełożyć na inne sfery życia. Jesteś spontaniczny i sporo ryzykujesz, czy taktycznie, krok po kroku dochodzisz do celu? Zapewne podobny schemat będziesz wykorzystywał na przykład podczas podejmowania decyzji zawodowych. Jeśli jazda samochodem jest czynnością, która sprawia Ci radość, to z dużym prawdopodobieństwem cechuje Cię dobra podzielność uwagi, niezależność, uważność czy elastyczność, podkreśla Aneta Jurewicz. Chodzi o to, aby spojrzeć na swoją pasję z szerszej perspektywy, zastanowić się, co takiego ona w Tobie budzi, co rozwija. Skoro osiągasz w tej dziedzinie sukcesy, a dodatkowo sprawia Ci ona przyjemność, jest to sygnał, że wykorzystujesz swoje naturalne zasoby.
Przeświadczenie a doświadczenie
Wydaje Ci się, że byłbyś świetnym naukowcem? Jesteś cierpliwy, dobrze się czujesz pracując indywidualnie, fascynuje Cię przeszukiwanie stosów materiałów źródłowych, a przy tym chciałbyś odkryć coś, co zrewolucjonizuje współczesną farmakologię? Takie przeświadczenie, dodatkowo poparte pewnymi doświadczeniami, to już bardzo dobry kierunek. Jednak trzeba pamiętać, że to, czy dana profesja faktycznie jest tym, co chcesz robić, zweryfikujesz dopiero wtedy, kiedy zaczniesz ją wykonywać. Próbować, próbować i jeszcze raz próbować, powtarza Olga Kozierowska, twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką, zapytana o to, jak odnaleźć swoją ścieżkę kariery. Ja kieruję się w życiu taką zasadą: „Spróbuję, a jeśli nie wyjdzie, to przynajmniej się czegoś nauczę.” Badania pokazują, że pokolenie Y będzie się przebranżawiać w życiu około 3 do 5 razy. Zatem lepiej się na to przygotować, podkreśla. Za każdym razem, kiedy próbujemy nowej rzeczy, dowiadujemy się czegoś nowego o sobie. Trzeba tylko dokładnie obserwować siebie i wyciągać z tych obserwacji wnioski.
Czas na wagę złota
Do pogłębionego poznania siebie, swoich kompetencji, doświadczeń i umiejętności potrzeba czasu. Zdarza się, że nieświadomie realizujemy oczekiwania innych, biorąc je za własne pragnienia. Kryje się za tym potrzeba aprobaty społecznej. W codziennej gonitwie, warto zatrzymać się i zapytać samego siebie, czy to, co robię jest faktycznie tym, czego chcę, czego potrzebuję i czy wykorzystuję swój potencjał. Jeśli refleksyjność nie jest Twoim nawykiem, może warto ustawić sobie w telefonie przypomnienie, które raz w miesiącu da o sobie znać i wykrzyczy: „Sprawdź!”. Sprawdź czy jesteś zadowolony, czy zbliżyłeś się do swojego celu albo czy ten cel nadal jest taki sam, bo być może w między czasie zmieniły się okoliczności lub Twoje pragnienia. Znalezienie czasu na refleksję pośród codziennych obowiązków pomoże uniknąć rozczarowania w przyszłości. Dzięki temu jest szansa, że nie obudzisz się nagle i nie stwierdzisz, że ostatnie 20 lat zmarnowałeś na coś, na czym tak naprawdę Ci nie zależało.
Zrozumienie swoich pragnień i rozpoznanie predyspozycji jest osiągalne dla każdego z nas. Wymaga to pewnego nakładu pracy. Jednak w ostatecznym rozrachunku pozwala na pełniejszy rozwój i zadowolenie z życia, które są tak cenne, szczególnie dla młodych pokoleń.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Psychologia