Data publikacji: 2018-07-31
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Gorący temat – filtry UV
Kategoria: LIFESTYLE, Uroda
Sezon urlopów w pełni, a wysokie temperatury i słoneczne dni stały się codziennością. Jak wpływa na nas promieniowanie UV i jak możemy się chronić przed jego szkodliwym działaniem opowie Olga Kamińska, kosmetolog, Training Manager Biologique Recherche.
Sezon urlopów w pełni, a wysokie temperatury i słoneczne dni stały się codziennością. To dobry moment, aby zastanowić się nad odpowiednią ochroną i pielęgnacją skóry. Jak wpływa na nas promieniowanie UV i jak możemy się chronić przed jego szkodliwym działaniem opowie Olga Kamińska, kosmetolog, Training Manager Biologique Recherche.
Na co mają wpływ promienie UV?
Olga Kamińska: Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ aktywizuje proces syntezy witaminy D. Dodatkowo promieniowanie UV wykazuje również korzystny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Jednak dostarczane w zbyt dużych ilościach mogą powodować negatywne skutki dla naszego zdrowia i wyglądu. Najczęściej spotykanym objawem „przedawkowania” opalania jest poparzenie słoneczne, które objawia się zaczerwieniem i nieprzyjemnym uczuciem pieczenia i ściągnięcia skóry. Ponadto przyczynia się ono do przyspieszenia procesu starzenia cery oraz występowania przebarwień. Pamiętajmy, że promieniowanie UV jest aż w 80% odpowiedzialne za proces starzenia i powstawania zmarszczek. Nie należy również zapominać, że częste nadużywanie słońca może powodować poważniejsze schorzenia, takie jak rak skóry zwany czerniakiem oraz inne fotodermatozy.
Czym są filtry UV? Czy istnieje jakiś ich podział?
Olga Kamińska: Filtry UV to substancje chroniące skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Możemy je podzielić na filtry fizyczne oraz chemiczne. Te pierwsze odbijają i rozpraszają promieniowanie UV. Ich działanie obejmuje ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Do ich głównych zalet możemy zaliczyć wysoką fotostabilność oraz mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry. Do filtrów fizycznych możemy zaliczyć taki składnik jak dwutlenek tytanu. Drugą grupę filtrów stanowią filtry chemiczne, których zadaniem jest pochłanianie promieniowania UV oraz neutralizacja działania wolnych rodników. W produktach do opalania często możemy znaleźć mieszanki filtrów fizycznych i chemicznych, co gwarantuje nam szerokie spektrum działania oraz skuteczną ochronę przed słońcem.
Jak najskuteczniej możemy zabezpieczać skórę przed niebezpiecznym promieniowaniem?
Olga Kamińska: W celu skutecznego zabezpieczenia skóry przed promieniowaniem UV należy pamiętać o odpowiedniej fotoprotekcji przez cały rok, nie tylko w trakcie lata. Należy wybierać produkty zawierające filtry o wysokiej fotostabilności jak również powtarzać aplikacje produktu w ciągu dnia. W warunkach wysokiego nasłonecznienia nawet co 2 godziny. Należy również unikać słońca w godzinach szczytowego nasilenia słonecznego. Pamiętajmy również o doborze odpowiednio wysokiej fotoprotekcji dla swojego typu skóry i aplikacji produktu na całe ciało, nie zapominając o takich obszarach jak uszy czy kark.
Jak dobrać odpowiedni filtr do skóry?
Olga Kamińska: Przy doborze odpowiedniego filtru należy zwrócić uwagę na nasz fototyp skóry, jak również na jej wrażliwość. Jeśli jest ona jasna i opalamy się na czerwono warto wybierać kosmetyki z wysokimi współczynnikami, jeśli natomiast mamy ciemną karnację możemy pozwolić sobie na zastosowanie produktu o niższym SPF. Drugą kwestią jest wrażliwość skóry. Przy cerach reaktywnych i skłonnych do podrażnień wybierajmy produkty zawierające wyłącznie filtry fizyczne, w innym przypadku możemy stosować produkty zwierające mieszanki filtrów.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Uroda