Alergia Alergia sezenowa

Alergik jedzie na wakacje – o czym musi pamiętać?

Alergik jedzie na wakacje – o czym musi pamiętać?
INFORMACJA PRASOWA Warszawa, 3.08.2021 Alergik jedzie na wakacje – o czym musi pamiętać? Zamiast beztroskiego relaksu – zaczerwienione, piekące oczy, kichanie i uciążliwy katar. Alergicy

INFORMACJA PRASOWA
Warszawa, 3.08.2021

Alergik jedzie na wakacje – o czym musi pamiętać?

Zamiast beztroskiego relaksu – zaczerwienione, piekące oczy, kichanie i uciążliwy katar. Alergicy latem nie mają łatwego życia, ale nie muszą cierpieć na wakacjach, o ile dobrze się do nich przygotują. O czym powinni pamiętać przed wyjazdem?

Osoby z alergią sezonową, najczęściej na pyłki traw lub drzew, skutki swojej przypadłości najsilniej odczuwają latem. Dlatego powinny mądrze planować wyjazd – począwszy od lokalizacji, przez spakowanie apteczki, aż po dobre nawyki w podróży.
A grupa alergików w Polsce jest liczna i problem dotyczy wielu za nas – według badania „Chroń oczy przed alergią” zrealizowanego przez markę EKTIN, aż 46% badanych wskazało, że doświadczyło dolegliwości oczu w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a 30% deklaruje występowanie alergii.

Gdzie na wakacje? Nad morze!
Alergicy powinni unikać wyjazdów bardzo blisko natury: nienajlepszym rozwiązaniem będzie działka, leśny domek lub wypad pod namiot w pobliżu pól, lasów czy łąk.
Bardzo dobrym pomysłem jest natomiast urlop nad morzem: w tamtejszym powietrzu jest najmniej alergenów, jest czyste i świeże, wolne od pyłków, zanieczyszczeń i kurzu. Ponadto, bryza od morza zapewnia częstszą cyrkulację powietrza.
Dodatkowo alergicy mogą wybierać na wakacje pustynne klimaty strefy podzwrotnikowej (np. Egipt, Maroko), ze względu na niewielką ilość pylącej roślinności. Wysokie temperatury również sprzyjają wyciszeniu objawów alergicznych.

Wakacyjna apteczka alergika

Choć wakacje to czas beztroski, alergicy nie mogą sobie pozwolić na spontaniczny wyjazd bez odpowiednio spakowanej apteczki. – Najważniejsze, by w przypadku osób stosujących leki przeciwalergiczne zachować ciągłość terapii i zabrać wszystkie potrzebne preparaty ze sobą – przypomina dr n.med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii „Chroń oczy przed alergią”.

Dobrym pomysłem jest także uzupełnienie apteczki preparatami zmniejszającymi dolegliwości alergiczne. Wśród wyrobów medycznych dostępnych bez recepty warto wymienić choćby krople do oczu z ektoiną (np. EKTIN), które wypłukują alergeny i chronią oczy przed wnikaniem kolejnych.
Latem osoby o delikatnej skórze i skłonne do reakcji alergicznych powinny też mieć pod ręką produkty łagodzące odczyny i świąd po ukąszeniach komarów. Ważne są także preparaty chroniące przed słońcem, a także te na poparzenia.

A to już wiesz?  O MARCHEWCE PAMIĘTAJ KAŻDEGO DNIA - NIE TYLKO PRZED WAKACJAMI

Osoby zmagające się z alergiami powinny mieć też w pogotowiu strzykawkę z adrenaliną, której należy użyć w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Ryzyko jego wystąpienia wzrasta latem, gdyż wiele osób jest uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych (np. os lub szerszeni).

O czym jeszcze pamiętać przed wyjazdem?

Miejsce wybrane, apteczka spakowana, można ruszać w drogę! Jeśli jednak kierowcą jest alergik, warto przypomnieć mu, by odpowiednio przygotował się do drogi. Objawy alergii mogą być bardzo niebezpieczne w trasie – wodnisty katar spowalnia reakcje, uporczywe kichanie powoduje, że kierowca mimowolnie zamyka oczy, więc traci kontrolę nad sytuacją, a załzawione oczy utrudniają ostre widzenie. Dlatego niwelowanie skutków alergii u kierowców jest bardzo istotne z powodów bezpieczeństwa.
Alergicy zastanawiają się także, czy mogą bez obaw korzystać z kąpieli – w basenach, w morzu czy jeziorze. – Z pewnością alergicy powinni zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary do pływania, szczelnie przylegające do oczodołów. Będą chronić przed basenowym chlorem i wodą z naturalnych zbiorników – tłumaczy alergolog. Dobry rozwiązaniem jest też aplikacja kropli do oczu, typu „sztuczne łzy” (np. Hyal-Drop multi), które łagodzą objawy potencjalnych podrażnień.
Dobrze przygotowany alergik będzie mógł korzystać z uroków wakacji bez uciążliwych dolegliwości.


Wyrób medyczny EKTIN to innowacyjne krople do oczu stworzone z myślą o alergikach. Pomagają zapobiegać objawom uczulenia i wspomagają leczenie alergicznego zapalenia spojówek. Krople zawierają unikatową substancję: Ectoin® oraz kwas hialuronowy. Ectoin® to naturalna cząsteczka, która działa ochronnie na oko, zmniejsza stan zapalny i stabilizuje błonę komórkową. Wspólnie z kwasem hialuronowym tworzą one naturalną tarczę na powierzchni oka, która zabezpiecza przed wniknięciem alergenów. Dzięki bezpiecznemu składowi bez konserwantów oraz naturalnym substancjom aktywnym, EKTIN może być stosowany u kobiet w ciąży, małych dzieci, a także u osób ze szczególnie wrażliwymi oczami.
Krople chronią oko przed szkodliwym wpływem alergenów, a także wspierają proces regeneracji podrażnionej i wrażliwej spojówki. Przynoszą natychmiastową ulgę swędzącym, podrażnionym, suchym, zaczerwienionym i łzawiącym oczom. Preparat dostępny bez recepty.

A to już wiesz?  To alergia czy może…smog?

Wyrób medyczny Hyal-Drop® multi zapewnia natychmiastowe nawilżenie i odświeżenie oczu, dobrze sprawdzając się w środowiskach dla nich nieprzyjaznych (np. w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach czy podczas długotrwałej pracy przy komputerze).
Produkt Hyal-Drop® multi to klarowny roztwór kropli do oczu, nie zawiera środków konserwujących.
Produkt Hyal-Drop® multi zawiera naturalny polimer, kwas hialuronowy (w postaci hialuronianu sodu), który występuje w strukturach zdrowego oka ludzkiego oraz w naturalnym filmie łzowym. Produkt Hyal-Drop® multi można stosować w celu nawilżania i zwilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia, co znacznie poprawia komfort ich stosowania w trakcie całego dnia.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy